Bělení zubů

Výraz bělení není zcela správný

Důvodem je skutečnost, že přirozená barva zubu není zcela bílá. Jedná se o kombinaci bílé a žluté v různém poměru. Obecně je postup zaměřen na obnovení přirozeně bílého zabarvení zubu. Bělení může provést zubní lékař v ordinaci (tzv.ordinační bělení) nebo pacient sám pomocí speciálních přípravků pro tzv.domácí bělení.

Nicméně i před domácím bělením je důležité konzultovat zubního lékaře. Obecně platí, že ordinační bělení je daleko účinnější, díky vyšším koncentracím bělících látek, což je také důvod k obdornému dohledu. Na našem pracovišti používáme ke zvýšení bělícího účinku speciální lampy White Boost.

Rozlišujeme 2 typy zabarvení zubů:

Vnější skvrny: Tato zabarvení jsou způsobena zejména pitím kávy, čaje, coly, kouřením cigaret. Vzhledem k tomu, že tyto skvrny mají exogenní původ, mohou být odstraněny bělením.

Vnitřní skvrny: Tyto skvrny jsou vývojového původu a jsou zavzaty do struktury zubu.

Jsou způsobeny faktory, které na zub působí v okamžiku, kdy se zuby vyvíjí. Mezi tyto faktoty patří příliš velký příjem floridů nebo tetracyklinová antibiotika. Účinek bělení se na tyto zuby liší podle závažnosti klinického stavu. I mrtvé tmavé zuby lze vybělit. Jedná se o tzv. vnitřní bělení, kdy aplikujeme speciální přípravky přímo dovnitř korunkové části zubu. Důležité je ovšem dokonale ošetřený kořenový kanálek zubu.

Časté otázky a odpovědi

 

Jsem kandidátem na bělení?

Pokud máte skvrny způsobené pitím čaje, kávy a kouřením cigaret, jste vhodný kandidát na bělení zubů. V dnešní době díky kvalitnímu bělení můžete získat zářivý úsměv i vy.

Je bělení zubů spojené s nějakými vedlejšími účinky?

Bělení v některých případech způsobuje dočasnou citlivost zubů a mírné podráždění dásní. Ale oba tyto problémy jsou přechodné.

Jak dlouho účinek bělení vydrží?

Účinek může přetrvat až 5 let v závislosti na vašich stravovacích návycích a hygieně dutiny ústní.

Co mohu očekávat po ošetření?

Bělení zubů je obvykle spojeno s nerealistickým očekáváním. Jedná se o poměrně časté nedorozumění, že bělením pacient získá dokonale bílé zuby. Obecně se zuby zesvětlí o 2 až 3 odstíny. Nikdo nedokáže předpovědět s naprostou jistotou výsledek před zahájením bělení. Jednotlivé výsledky se liší v závislosti na druhu a intenzitě zabarvení.